IXTP62N15P
MOSFET 62 Amps 150V 0.04 Rds
product image
IXTP62N15P Picture
SeekIC No. : 00151061 Detail
IXTP62N15P: MOSFET 62 Amps 150V 0.04 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXTP62N15P
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 150 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 62 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.04 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 150 V
Package / Case : TO-220
Continuous Drain Current : 62 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.04 Ohms
- easy to drive and to protect
Specifications
Symbol
Test Conditions
Ratings
VDSS
VDGR
TJ = 25 to 175
TJ = 25 to 175; RGS = 1 M
150
V
V
VGS
VGSM
Continuous
Transient
±20
±30
ID25
IDM
TC = 25
TC = 25, pulse width limited by TJM
62
A
A
IAR
EAR
EAS
TC = 25
50
mJ
J
dv/dt
IS IDM, di/dt 100 A/s, VDD VDSS,
TJ 150, RG = 100
10
V/ns
PD
350
W
TJ
TJM
Tstg
175
TL
TSOLD
1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s
Plastic body for 10 s
300
Md
Mounting torque (TO-3P / TO-220)
1.13/10 Nm/lb.in.
Weight
TO-3P
TO-220
TO-263
5.5
g
g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXTP62N15P
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)150V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C62A
Rds On (Max) @ Id, Vgs40 mOhm @ 500mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2250pF @ 25V
Power - Max350W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs70nC @ 10V