IXTP75N10P
MOSFET 75 Amps 100V 0.025 Rds
product image
IXTP75N10P Picture
SeekIC No. : 00154070 Detail
IXTP75N10P: MOSFET 75 Amps 100V 0.025 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXTP75N10P
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 75 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.025 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.025 Ohms
Continuous Drain Current : 75 A
Features:
·International standard packages
·Unclamped Inductive Switching (UIS) rated
·Low package inductance
   - easy to drive and to protect
Application
·Easy to mount
·Space savings
·High power density
Specifications
Symbol Test Conditions Maximum Ratings
VCES
VCGR
TJ = 25 to 150 600
TJ= 25 to 150 ; RGE = 1 M
100
V
VGES
VGEM
Continuous
Transient
±20
±30
V
ID25
IDM
TC = 25
TC = 25, pulse width limited by TJM
75
A
A
IAR
EAR
EAS
TC = 25°C
TC  = 25°C
TC  = 25°C
50
mJ
J
dv/dt IS IDM, di/dt 100 A/µs, VDD VDSS,
TJ 150°C, RG = 10 Ω
10 V/ns
PD TC = 25 300 W
TJ
TJM
Tstg
150
°C
°C
TL 1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s
Maximum tab temperature for soldering
TO-263 package for 10s
300
Md Mounting torque, TO-247 1.13/10 Nm/lb.in.
Weight TO-3P
TO-220
TO-263
5.5
g
g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXTP75N10P
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C75A
Rds On (Max) @ Id, Vgs25 mOhm @ 500mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2250pF @ 25V
Power - Max360W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs74nC @ 10V