IXTQ110N055P
MOSFET 110 Amps 55V 0.0135 Rds
product image
IXTQ110N055P Picture
SeekIC No. : 00154287 Detail
IXTQ110N055P: MOSFET 110 Amps 55V 0.0135 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXTQ110N055P
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 110 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0135 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-3P Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Continuous Drain Current : 110 A
Package / Case : TO-3P
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0135 Ohms
   - easy to drive and to protect
Application
·Easy to mount
·Space savings
·High power density
Specifications
Symbol Test Conditions Maximum Ratings
VCES
VCGR
TJ = 25 to 150 600
TJ= 25 to 150 ; RGE = 1 M
55
V
VGES
VGEM
Continuous
Transient
±20
±30
V
ID25
IDM
TC = 25
External lead current limit
TC = 25, pulse width limited by TJM
110
A
A
IAR
EAR
EAS
TC = 25
110
mJ
J
dv/dt IS IDM, di/dt 100 A/µs, VDD VDSS,
TJ 150°C, RG = 4 Ω
10 V/ns
PD TC = 25 330 W
TJ
TJM
Tstg
150
°C
°C
TL 1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s 300 °C
Md Mounting torque(TO-3P / TO-220) 1.13/10 Nm/lb.in.
Weight TO-3P
TO-220
TO-263
5.5
g
g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXTQ110N055P
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C110A
Rds On (Max) @ Id, Vgs13.5 mOhm @ 500mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2210pF @ 25V
Power - Max390W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs76nC @ 10V