IXTQ64N25P
MOSFET 64 Amps 250V 0.049 Rds
product image
IXTQ64N25P Picture
SeekIC No. : 00154292 Detail
IXTQ64N25P: MOSFET 64 Amps 250V 0.049 Rds
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXTQ64N25P
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 250 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 64 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.049 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-3P Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 250 V
Continuous Drain Current : 64 A
Package / Case : TO-3P
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.049 Ohms
Features:
·International standard packages
·Unclamped Inductive Switching (UIS) rated
·Low package inductance
   - easy to drive and to protect
Application
·Easy to mount
·Space savings
·High power density
Specifications
Symbol Test Conditions Maximum Ratings
VCES
VCGR
TJ = 25 to 150 600
TJ= 25 to 150 ; RGE = 1 M
250
V
VGES Continuous ±20 V
ID25
ID(RMS)
IDM
TC = 25
External lead current limit
TC = 25, pulse width limited by TJM
82
A
A
IAR
EAR
EAS
TC = 25
60
mJ
J
dv/dt IS IDM, di/dt 100 A/µs, VDD VDSS,
TJ 150°C, RG = 4 Ω
10 V/ns
PD TC = 25 400 W
TJ
TJM
Tstg
150
°C
°C
TL 1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s 300 °C
Md Mounting torque (TO-3P) 1.13/10 Nm/lb.in.
Weight TO-3P
TO-268
5.5
g
g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXTQ64N25P
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)250V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C64A
Rds On (Max) @ Id, Vgs49 mOhm @ 500mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 3450pF @ 25V
Power - Max400W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs105nC @ 10V