JQ1P-12V-F
General Purpose / Industrial Relays 10A 12VDC SPDT HIGH CAP
product image
JQ1P-12V-F Picture
SeekIC No. : 002548965 Detail
JQ1P-12V-F: General Purpose / Industrial Relays 10A 12VDC SPDT HIGH CAP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
JQ1P-12V-F
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 1 Form C (SPDT-BM) Coil Voltage : 12 VDC
Coil Resistance : 360 Ohms Coil Current : 33.3 mA
Mounting Style : Through Hole Contact Material : Silver Tin Oxide
Description
Contact Current Rating :
Switching Voltage :
Contact Form : 1 Form C (SPDT-BM)
Coil Voltage : 12 VDC
Contact Material : Silver Tin Oxide
Mounting Style : Through Hole
Coil Resistance : 360 Ohms
Coil Current : 33.3 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationJQ1P-12V-F
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitSPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage10A @ 125VAC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)0.6 VDC
Control On Voltage (Max)9.6 VDC
Coil Current33.3mA
Coil TypeStandard
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names JQ1P 12V F