JQ1P-24V-F
General Purpose / Industrial Relays 10A 24VDC SPDT HIGH CAP
product image
JQ1P-24V-F Picture
SeekIC No. : 002548131 Detail
JQ1P-24V-F: General Purpose / Industrial Relays 10A 24VDC SPDT HIGH CAP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
JQ1P-24V-F
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 1 Form C (SPDT-BM) Coil Voltage : 24 VDC
Coil Resistance : 1.44 K Ohms Coil Current : 16.7 mA
Mounting Style : Through Hole Contact Material : Silver Tin Oxide
Description
Contact Current Rating :
Switching Voltage :
Coil Voltage : 24 VDC
Contact Form : 1 Form C (SPDT-BM)
Contact Material : Silver Tin Oxide
Mounting Style : Through Hole
Coil Current : 16.7 mA
Coil Resistance : 1.44 K Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationJQ1P-24V-F
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitSPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage10A @ 125VAC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)1.2 VDC
Control On Voltage (Max)19.2 VDC
Coil Current16.7mA
Coil TypeStandard
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names JQ1P 24V F