JR1AF-DC24V
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V
product image
JR1AF-DC24V Picture
SeekIC No. : 003829715 Detail
JR1AF-DC24V: RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
JR1AF-DC24V
Coil Current: 22mA Coil Voltage: 24VDC
Contact Form: SPST-NO (1 Form A) Contact Rating (Current): 16A
Switching Voltage: 250VAC, 30VDC - Max Turn On Voltage (Max): 19.2 VDC
Package / Case : TQFN-56 Turn Off Voltage (Min): 2.4 VDC
Packaging: Bulk
Coil Voltage: 24VDC
Turn Off Voltage (Min): 2.4 VDC
Switching Voltage: 250VAC, 30VDC - Max
Features: -
Contact Rating (Current): 16A
Turn On Voltage (Max): 19.2 VDC
Manufacturer: Panasonic Electric Works
Coil Current: 22mA
Series: JR
Parameters:
Technical/Catalog InformationJR1AF-DC24V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating @ Voltage16A @ 250VAC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)2.4 VDC
Control On Voltage (Max)19.2 VDC
Coil Current22mA