JR1AF-B-DC24V
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V
product image
JR1AF-B-DC24V Picture
SeekIC No. : 003829712 Detail
JR1AF-B-DC24V: RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
JR1AF-B-DC24V
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: JR Manufacturer: Panasonic Electric Works
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 22mA Coil Voltage: 24VDC
Contact Form: SPST-NO (1 Form A) Contact Rating (Current): 16A
Switching Voltage: 250VAC, 30VDC - Max Turn On Voltage (Max): 19.2 VDC
Package / Case : TQFN-56 Turn Off Voltage (Min): 2.4 VDC
Features: - Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Description
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Contact Form: SPST-NO (1 Form A)
Packaging: Bulk
Coil Voltage: 24VDC
Turn Off Voltage (Min): 2.4 VDC
Switching Voltage: 250VAC, 30VDC - Max
Features: -
Contact Rating (Current): 16A
Turn On Voltage (Max): 19.2 VDC
Manufacturer: Panasonic Electric Works
Coil Current: 22mA