JR1AF-DC48V
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 48V
product image
JR1AF-DC48V Picture
SeekIC No. : 003829716 Detail
JR1AF-DC48V: RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 48V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
JR1AF-DC48V
Coil Current: 11mA Coil Voltage: 48VDC
Contact Form: SPST-NO (1 Form A) Contact Rating (Current): 16A
Switching Voltage: 250VAC, 30VDC - Max Package / Case : TQFN-56
Turn On Voltage (Max): 38.4 VDC Turn Off Voltage (Min): 4.8 VDC
Packaging: Bulk
Switching Voltage: 250VAC, 30VDC - Max
Features: -
Contact Rating (Current): 16A
Coil Voltage: 48VDC
Turn Off Voltage (Min): 4.8 VDC
Coil Current: 11mA
Manufacturer: Panasonic Electric Works
Turn On Voltage (Max): 38.4 VDC
Series: JR
Parameters:
Technical/Catalog InformationJR1AF-DC48V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating @ Voltage16A @ 250VAC
Coil Voltage48VDC
Control Off Voltage (Min)4.8 VDC
Control On Voltage (Max)38.4 VDC
Coil Current11mA