JVN1A-4.5V
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 4.5V
product image
JVN1A-4.5V Picture
SeekIC No. : 003829979 Detail
JVN1A-4.5V: RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 4.5V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
JVN1A-4.5V
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: JV-N Manufacturer: Panasonic Electric Works
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 44.4mA Coil Voltage: 4.5VDC
Contact Form: SPST-NO (1 Form A) Contact Rating (Current): 16A
Switching Voltage: 277VAC, 30VDC - Max Package / Case : TQFN-56
Turn On Voltage (Max): 3.38 VDC Turn Off Voltage (Min): 0.23 VDC
Features: Sealed - Fully Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Description
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Contact Form: SPST-NO (1 Form A)
Switching Voltage: 277VAC, 30VDC - Max
Features: Sealed - Fully
Packaging: Bulk
Contact Rating (Current): 16A
Coil Current: 44.4mA
Manufacturer: Panasonic Electric Works
Coil Voltage: 4.5VDC
Turn On Voltage (Max): 3.38 VDC
Series: JV-N
Turn Off Voltage (Min): 0.23 VDC
Parameters:
Technical/Catalog InformationJVN1A-4.5V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating @ Voltage16A @ 125VAC
Coil Voltage4.5VDC
Control Off Voltage (Min)0.23 VDC
Control On Voltage (Max)3.38 VDC
Coil Current44.4mA
Coil TypeStandard
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names JVN1A 4 5V