JW1AFSN-DC12V-F
General Purpose / Industrial Relays 10AMP 12VDC SPST SEALED
product image
JW1AFSN-DC12V-F Picture
SeekIC No. : 002549507 Detail
JW1AFSN-DC12V-F: General Purpose / Industrial Relays 10AMP 12VDC SPST SEALED
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
JW1AFSN-DC12V-F
Quick Details
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO) Contact Current Rating : 10 A
Coil Voltage : 12 VDC Coil Resistance : 270 Ohms
Coil Current : 44 mA Switching Voltage : 250 VAC, 30 VDC
Mounting Style : Through Hole Contact Material : Silver Tin Oxide
Description
Coil Voltage : 12 VDC
Contact Current Rating : 10 A
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO)
Contact Material : Silver Tin Oxide
Mounting Style : Through Hole
Switching Voltage : 250 VAC, 30 VDC
Coil Resistance : 270 Ohms
Coil Current : 44 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationJW1AFSN-DC12V-F
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating @ Voltage10A @ 250VAC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)1.2 VDC
Control On Voltage (Max)8.4 VDC
Coil Current44mA