KA78M12RTM
Linear Regulators - Standard Pos Voltage Reg 3Term 0.5a
product image
KA78M12RTM Picture
SeekIC No. : 00506011 Detail
KA78M12RTM: Linear Regulators - Standard Pos Voltage Reg 3Term 0.5a
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
KA78M12RTM
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Output Type : Fixed Polarity : Positive
Output Voltage : 12 V Output Current : 0.5 A
Load Regulation : 240 mV Input Voltage MAX : 40 V
Line Regulation : 100 mV Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TO-252
Description
Output Type : Fixed
Polarity : Positive
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Input Voltage MAX : 40 V
Line Regulation : 100 mV
Output Voltage : 12 V
Load Regulation : 240 mV
Output Current : 0.5 A
Package / Case : TO-252
Parameters:
Technical/Catalog InformationKA78M12RTM
VendorFairchild Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseDPak, SC-63, TO-252 (2 leads+tab)
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output500mA
Voltage - Output12V
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Voltage - Input14.5 ~ 35 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)700mA
Current Short Circuit (Isc)300mA