KB26MKW01-12-CB
Pushbutton Switches DPDT ON-ON RND RED
product image
KB26MKW01-12-CB Picture
SeekIC No. : 002605510 Detail
KB26MKW01-12-CB: Pushbutton Switches DPDT ON-ON RND RED
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
KB26MKW01-12-CB
Mfg:
NKK Switches
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : DPDT Switch Function : ON - ON
Current Rating : 1 A Voltage Rating AC : 250 V
Mounting Style : Through Hole Illumination Color : Red
Termination Style : Solder Lug Contact Plating : Silver
Actuator : Round Flammability Rating : UL 94 V-0
Description
Voltage Rating DC :
Power Rating :
Illumination :
IP Rating :
Cap Color :
Packaging :
Current Rating : 1 A
Contact Plating : Silver
Flammability Rating : UL 94 V-0
Termination Style : Solder Lug
Mounting Style : Through Hole
Actuator : Round
Contact Form : DPDT
Voltage Rating AC : 250 V
Illumination Color : Red
Switch Function : ON - ON
Parameters:
Technical/Catalog InformationKB26MKW01-12-CB
VendorNKK Switches of America Inc
CategorySwitches
Actuator TypeRound Button
CircuitDPDT
Contact Rating @ Voltage1A @ 125VAC
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC