KB26RKG01-5F12-JF
Pushbutton Switches ON-ON RECT BSHNG 12V GRN LED CLR/GRN CAP
product image
KB26RKG01-5F12-JF Picture
SeekIC No. : 002616873 Detail
KB26RKG01-5F12-JF: Pushbutton Switches ON-ON RECT BSHNG 12V GRN LED CLR/GRN CAP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
KB26RKG01-5F12-JF
Mfg:
NKK Switches
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : DPDT Switch Function : ON - ON
Voltage Rating AC : 28 V Voltage Rating DC : 28 V
Power Rating : 0.4 Volt-Amp Mounting Style : Through Hole
Illumination Color : Green Termination Style : Solder Lug
Contact Plating : Gold Actuator : Rectangular
Description
Current Rating :
Illumination :
IP Rating :
Cap Color :
Packaging :
Flammability Rating :
Voltage Rating DC : 28 V
Power Rating : 0.4 Volt-Amp
Contact Plating : Gold
Termination Style : Solder Lug
Mounting Style : Through Hole
Contact Form : DPDT
Illumination Color : Green
Voltage Rating AC : 28 V
Actuator : Rectangular
Switch Function : ON - ON
Parameters:
Technical/Catalog InformationKB26RKG01-5F12-JF
VendorNKK Switches of America Inc
CategorySwitches
Actuator TypeRectangular Button
CircuitDPDT
Contact Rating @ Voltage0.4VA @ 28VAC/DC
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC