KB26SKW01-12-GG
Pushbutton Switches ON-ON SQ BUSH MOUNT 12V LAMP BLU/BLU CAP
product image
KB26SKW01-12-GG Picture
SeekIC No. : 002616633 Detail
KB26SKW01-12-GG: Pushbutton Switches ON-ON SQ BUSH MOUNT 12V LAMP BLU/BLU CAP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
KB26SKW01-12-GG
Mfg:
NKK Switches
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Contact Form : DPDT Switch Function : ON - ON
Current Rating : 1 A Voltage Rating AC : 250 V
Mounting Style : Through Hole Illumination Color : Blue
Termination Style : Solder Lug Contact Plating : Silver
Actuator : Square
Description
Voltage Rating DC :
Power Rating :
Illumination :
IP Rating :
Cap Color :
Packaging :
Flammability Rating :
Current Rating : 1 A
Contact Plating : Silver
Termination Style : Solder Lug
Mounting Style : Through Hole
Contact Form : DPDT
Voltage Rating AC : 250 V
Illumination Color : Blue
Actuator : Square
Switch Function : ON - ON
Parameters:
Technical/Catalog InformationKB26SKW01-12-GG
VendorNKK Switches of America Inc
CategorySwitches
Actuator TypeSquare Button
CircuitDPDT
Contact Rating @ Voltage1A @ 125VAC
Illumination Type, ColorIncandescent, Blue
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC