KBP2005G
Bridge Rectifiers 2.0A 50V
product image
KBP2005G Picture
SeekIC No. : 00133073 Detail
KBP2005G: Bridge Rectifiers 2.0A 50V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
KBP2005G
Mfg:
Diodes Inc.
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Single Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 50 V
Maximum RMS Reverse Voltage : 35 V Max Surge Current : 65 A
Forward Voltage Drop : 1.1 V Maximum Reverse Leakage Current : 5 uA
Maximum Operating Temperature : + 150 C Length : 14.75 mm
Width : 3.65 mm Height : 10.6 mm
Mounting Style : Through Hole Package / Case : KBP
Packaging : Tube
Description
Forward Continuous Current :
Power Dissipation :
Product : Single Phase Bridge
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Forward Voltage Drop : 1.1 V
Maximum Reverse Leakage Current : 5 uA
Peak Reverse Voltage : 50 V
Maximum RMS Reverse Voltage : 35 V
Max Surge Current : 65 A
Length : 14.75 mm
Width : 3.65 mm
Height : 10.6 mm
Package / Case : KBP
Features:
· Glass Passivated Die Construction
· High Case Dielectric Strength of 1500VRMS
· Low Reverse Leakage Current
· Surge Overload Rating to 65A Peak
·Ideal for Printed Circuit Board Applications
·Plastic Material - UL Flammability Classification 94V-0
·UL Listed Under Recognized Component Index, File Number E94661
Specifications
Part Number KBP2005G
Total Capacitance CT (pF) 25
Max Average Rectified Current IO (A) 2
Peak Repetitive Reverse Voltage VRRM (V) 50
Peak Forward Surge Current IFSM (A) 65
Forward Voltage Drop VF (V) 1.1
Max Reverse Current IR (µA) 5
Characteristic
Symbol
KBP
200
KBP
201
202
204
206
208
210
Unit
Peak Repetitive Reverse Voltage
Working Peak Reverse Voltage
DC Blocking Voltage
VRRM
VRWM
VR
50
V
RMS Reverse Voltage
VR(RMS)
35
V
Average Rectified Output Current
@TA = 105°C
IO
2.0
A
Non-Repetitive Peak Forward Surge Current
8.3ms Single half sine-wave superimposed on
rated load (JEDEC Method)
IFSM
65
A
Forward Voltage (per diode) @IF = 2.0A
VFM
1.1
TPeak Reverse Current @TA = 25°C
At Rated DC Blocking Voltage @TC = 125°C
IRM
5.0
Typical Thermal Resistance
CJ
25
pF
Typical Thermal Resistance (Note )
RJA
30
K/W
Operating and Storage Temperature Range
Tj,TSTG
-55 to +150
°C
Notes: 1. Thermal resistance from junction to case per element. Unit mounted on 75 x 75 x 1.6mm aluminum plate heat sink.
2. Measured at 1.0 MHz and applied reverse voltage of 4.0V DC.
Parameters:
Technical/Catalog InformationKBP2005G
VendorDiodes Inc
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Single Phase
Package / CaseKBP
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - DC Forward (If)2A
Voltage - Peak Reverse (Max)50V