KBP2005G-BP
Bridge Rectifiers SNGL Phase 50V 2A
product image
KBP2005G-BP Picture
SeekIC No. : 00134214 Detail
KBP2005G-BP: Bridge Rectifiers SNGL Phase 50V 2A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
KBP2005G-BP
Mfg:
Micro Commercial Components (MCC)
Quick Details
Product : Single Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 50 V
Maximum RMS Reverse Voltage : 35 V Forward Continuous Current : 2 A
Max Surge Current : 50 A Forward Voltage Drop : 1.1 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C Length : 10.6 mm
Width : 4.1 mm Height : 14.73 mm
Mounting Style : Through Hole Packaging : Tube
Description
Maximum Reverse Leakage Current :
Power Dissipation :
Package / Case :
Packaging : Tube
Max Surge Current : 50 A
Forward Voltage Drop : 1.1 V
Peak Reverse Voltage : 50 V
Maximum RMS Reverse Voltage : 35 V
Forward Continuous Current : 2 A
Width : 4.1 mm
Length : 10.6 mm
Height : 14.73 mm
Parameters:
Technical/Catalog InformationKBP2005G-BP
VendorMicro Commercial Co
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Single Phase
Package / Case*
PackagingTube
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - DC Forward (If)2A
Voltage - Peak Reverse (Max)50V