KBS-20DB-2P-9
Audio Indicators & Alerts 9KHz 20mm
product image
KBS-20DB-2P-9 Picture
SeekIC No. : 002508972 Detail
KBS-20DB-2P-9: Audio Indicators & Alerts 9KHz 20mm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
KBS-20DB-2P-9
Mfg:
AVX
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Piezo Buzzers Sound Pressure Level : 75 dB
Tone : Multiple tones Frequency : 2.048 KHz
Voltage Rating : 30 V Diameter : 20 mm
Description
Current Rating :
Termination Style :
Diameter : 20 mm
Sound Pressure Level : 75 dB
Voltage Rating : 30 V
Product : Piezo Buzzers
Tone : Multiple tones
Frequency : 2.048 KHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationKBS-20DB-2P-9
VendorAVX Corporation
CategoryAudio Products
TypePiezo Transducer, External Drive
Sound Pressure Level75dB
Mounting TypeThrough Hole
Capacitance @ Frequency24000pF
Frequency2.048kHz
PackagingBulk
Operating Mode-
Voltage Range30Vp-p (max)
Voltage - Rated 10Vp-p
Current Rating-
Size / DimensionRectangular - 26.7mm L x 23mm W x 9mm H