KBS-27DB-3T
Audio Indicators & Alerts 3KHz 75dB 20nF 30%
product image
KBS-27DB-3T Picture
SeekIC No. : 002508978 Detail
KBS-27DB-3T: Audio Indicators & Alerts 3KHz 75dB 20nF 30%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
KBS-27DB-3T
Mfg:
AVX
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Piezo Buzzers Sound Pressure Level : 75 dB
Tone : Multiple tones Frequency : 3 KHz
Voltage Rating : 10 V Diameter : 27 mm
Description
Current Rating :
Termination Style :
Sound Pressure Level : 75 dB
Diameter : 27 mm
Frequency : 3 KHz
Voltage Rating : 10 V
Product : Piezo Buzzers
Tone : Multiple tones
Parameters:
Technical/Catalog InformationKBS-27DB-3T
VendorAVX Corporation
CategoryAudio Products
TypePiezo Transducer, External Drive
Sound Pressure Level75dB
Mounting TypeThrough Hole
Capacitance @ Frequency20000pF
Frequency3kHz
PackagingBulk
Operating Mode-
Voltage Range30Vp-p (max)
Voltage - Rated 10Vp-p
Current Rating-
Size / DimensionCircular - 29mm Dia x 4.5mm H