KC5032C16.0000C30E00
Standard Clock Oscillators 16MHz 3.3Volts Enable
product image
KC5032C16.0000C30E00 Picture
SeekIC No. : 001141525 Detail
KC5032C16.0000C30E00: Standard Clock Oscillators 16MHz 3.3Volts Enable
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
KC5032C16.0000C30E00
Mfg:
AVX
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : XO Package / Case : 5 mm x 3.2 mm
Frequency : 16 MHz Frequency Stability : +/- 50 PPM
Supply Voltage : 3.3 Volts Load Capacitance : 15 pF
Termination Style : SMD/SMT Minimum Operating Temperature : - 10 C
Maximum Operating Temperature : + 70 C Output Format : CMOS
Dimensions : 3.2 mm W x 5 mm L Packaging : Reel
Series : KC5032
Description
Supply Voltage : 3.3 Volts
Termination Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Packaging : Reel
Load Capacitance : 15 pF
Output Format : CMOS
Dimensions : 3.2 mm W x 5 mm L
Frequency Stability : +/- 50 PPM
Package / Case : 5 mm x 3.2 mm
Frequency : 16 MHz
Product : XO
Minimum Operating Temperature : - 10 C
Series : KC5032
Parameters:
Technical/Catalog InformationKC5032C16.0000C30E00
VendorAVX Corporation
CategoryCrystals and Oscillators
Frequency16MHz
Package / CaseSMD 5mm x 3.2mm
PackagingTape & Reel (TR)
Supply Voltage3.3V
TypeStandard
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Frequency Stability±50ppm
Supply Current10mA