KC7050C48.0000C50D00
OSCILLATOR 48.00MHZ SMD
product image
KC7050C48.0000C50D00 Picture
SeekIC No. : 003416649 Detail
KC7050C48.0000C50D00: OSCILLATOR 48.00MHZ SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
KC7050C48.0000C50D00
Quick Details
Series: KC7050C-C5, Kyocera Manufacturer: AVX Corporation
Type: XO (Standard) Frequency: 48MHz
Function: Tri-State (Output Enable) Output: CMOS
Voltage - Supply: 5V Frequency Stability: ±50ppm
Power Dissipation : 175 W Operating Temperature: -10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max): 50mA Ratings: -
Mounting Type: Surface Mount Size / Dimension: 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height: 0.063" (1.60mm) Package / Case: 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Description
Type: XO (Standard)
Function: Tri-State (Output Enable)
Frequency Stability: ±50ppm
Ratings: -
Mounting Type: Surface Mount
Size / Dimension: 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Package / Case: 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Voltage - Supply: 5V
Current - Supply (Max): 50mA
Output: CMOS
Operating Temperature: -10°C ~ 70°C
Frequency: 48MHz
Height: 0.063" (1.60mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Series: KC7050C-C5, Kyocera
Parameters:
Technical/Catalog InformationKC7050C48.0000C50D00
VendorAVX Corporation
CategoryCrystals and Oscillators
Frequency48MHz
Package / CaseSMD 7mm x 5mm
PackagingTape & Reel (TR)
Supply Voltage5V
TypeStandard
Frequency Stability±50ppm
Supply Current50mA