KDZTR10B
Zener Diodes 10V
product image
KDZTR10B Picture
SeekIC No. : 00277026 Detail
KDZTR10B: Zener Diodes 10V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
KDZTR10B
Mfg:
ROHM Semiconductor
Quick Details
Zener Voltage : 10.31 V Voltage Tolerance : 5 %
Voltage Temperature Coefficient : 6.9 mV/deg C Power Dissipation : 1 W
Maximum Reverse Leakage Current : 10 uA Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOD-123
Packaging : Reel
Description
Zener Current :
Maximum Zener Impedance :
Voltage Tolerance : 5 %
Power Dissipation : 1 W
Maximum Reverse Leakage Current : 10 uA
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Package / Case : SOD-123
Voltage Temperature Coefficient : 6.9 mV/deg C
Zener Voltage : 10.31 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationKDZTR10B
VendorRohm Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Zener (Nom) (Vz)10V
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Current - Reverse Leakage @ Vr10A @ 7V
Tolerance-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
PackagingCut Tape (CT)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C