KDZTR15B
Zener Diodes 15V
product image
KDZTR15B Picture
SeekIC No. : 00270117 Detail
KDZTR15B: Zener Diodes 15V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
KDZTR15B
Mfg:
ROHM Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Zener Voltage : 15.35 V Voltage Tolerance : 6 %
Voltage Temperature Coefficient : 11.8 mV/deg C Power Dissipation : 1 W
Maximum Zener Impedance :
Power Dissipation : 1 W
Package / Case : SOD-123
Voltage Tolerance : 6 %
Zener Voltage : 15.35 V
Voltage Temperature Coefficient : 11.8 mV/deg C
Parameters:
Technical/Catalog InformationKDZTR15B
VendorRohm Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Zener (Nom) (Vz)15V
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Current - Reverse Leakage @ Vr10A @ 11V
Package / CaseSOD-123
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C