KDZTR18B
Zener Diodes 18 to 20.3V; 20mA 1000mW
product image
KDZTR18B Picture
SeekIC No. : 00270320 Detail
KDZTR18B: Zener Diodes 18 to 20.3V; 20mA 1000mW
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
KDZTR18B
Mfg:
ROHM Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Zener Voltage : 19 V Voltage Tolerance : 6 %
Voltage Temperature Coefficient : 15 mV/deg C Power Dissipation : 1 W
Maximum Zener Impedance :
Power Dissipation : 1 W
Package / Case : SOD-123
Voltage Tolerance : 6 %
Zener Voltage : 19 V
Voltage Temperature Coefficient : 15 mV/deg C
Parameters:
Technical/Catalog InformationKDZTR18B
VendorRohm Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18V
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Current - Reverse Leakage @ Vr10A @ 13V
Package / CaseSOD-123
PackagingCut Tape (CT)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C