KDZTR24B
Zener Diodes 24 to 27.6V; 10mA 1000mW
product image
KDZTR24B Picture
SeekIC No. : 00276616 Detail
KDZTR24B: Zener Diodes 24 to 27.6V; 10mA 1000mW
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
KDZTR24B
Quick Details
Zener Voltage : 25.31 V Voltage Tolerance : 7 %
Voltage Temperature Coefficient : 21.6 mV/deg C Power Dissipation : 1 W
Maximum Zener Impedance :
Power Dissipation : 1 W
Package / Case : SOD-123
Voltage Tolerance : 7 %
Voltage Temperature Coefficient : 21.6 mV/deg C
Zener Voltage : 25.31 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationKDZTR24B
VendorRohm Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Zener (Nom) (Vz)24V
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Current - Reverse Leakage @ Vr10A @ 19V
Package / CaseSOD-123
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C