KDZTR3.6B
Zener Diodes 3.6 to 4V; 40mA 1000mW
product image
KDZTR3.6B Picture
SeekIC No. : 00270136 Detail
KDZTR3.6B: Zener Diodes 3.6 to 4V; 40mA 1000mW
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
KDZTR3.6B
Mfg:
ROHM Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Zener Voltage : 3.813 V Voltage Tolerance : 5 %
Voltage Temperature Coefficient : - 2.8 mV/deg C Zener Current : 10 mA
Power Dissipation : 1 W Maximum Reverse Leakage Current : 60 uA
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOD-123 Packaging : Reel
Description
Maximum Zener Impedance :
Voltage Tolerance : 5 %
Power Dissipation : 1 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Zener Current : 10 mA
Package / Case : SOD-123
Maximum Reverse Leakage Current : 60 uA
Zener Voltage : 3.813 V
Voltage Temperature Coefficient : - 2.8 mV/deg C
Parameters:
Technical/Catalog InformationKDZTR3.6B
VendorRohm Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.6V
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Current - Reverse Leakage @ Vr60A @ 1V
Tolerance-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C