KDZTR4.3B
Zener Diodes 4.3 to 4.8V; 40mA 1000mW
product image
KDZTR4.3B Picture
SeekIC No. : 00276922 Detail
KDZTR4.3B: Zener Diodes 4.3 to 4.8V; 40mA 1000mW
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
KDZTR4.3B
Quick Details
Zener Voltage : 4.572 V Voltage Tolerance : 5 %
Voltage Temperature Coefficient : - 2.1 mV/deg C Power Dissipation : 1 W
Maximum Reverse Leakage Current : 20 uA Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOD-123
Packaging : Reel
Description
Zener Current :
Maximum Zener Impedance :
Voltage Tolerance : 5 %
Power Dissipation : 1 W
Package / Case : SOD-123
Maximum Reverse Leakage Current : 20 uA
Zener Voltage : 4.572 V
Voltage Temperature Coefficient : - 2.1 mV/deg C
Parameters:
Technical/Catalog InformationKDZTR4.3B
VendorRohm Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Zener (Nom) (Vz)4.3V
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Current - Reverse Leakage @ Vr20A @ 1V
Package / CaseSOD-123
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C