KDZTR5.1B
Zener Diodes 5.1 to 5.7V; 40mA 1000mW
product image
KDZTR5.1B Picture
SeekIC No. : 00269916 Detail
KDZTR5.1B: Zener Diodes 5.1 to 5.7V; 40mA 1000mW
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
KDZTR5.1B
Mfg:
ROHM Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Zener Voltage : 5.368 V Voltage Tolerance : 6 %
Voltage Temperature Coefficient : - 0.6 mV/deg C Power Dissipation : 1 W
Maximum Reverse Leakage Current : 20 uA Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOD-123
Packaging : Reel
Description
Zener Current :
Maximum Zener Impedance :
Power Dissipation : 1 W
Package / Case : SOD-123
Voltage Tolerance : 6 %
Maximum Reverse Leakage Current : 20 uA
Zener Voltage : 5.368 V
Voltage Temperature Coefficient : - 0.6 mV/deg C
Parameters:
Technical/Catalog InformationKDZTR5.1B
VendorRohm Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Current - Reverse Leakage @ Vr20A @ 1V
Package / CaseSOD-123
PackagingCut Tape (CT)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C