KDZTR5.6B
Zener Diodes ZENER (SOD-123) 5.6 V
product image
KDZTR5.6B Picture
SeekIC No. : 00270335 Detail
KDZTR5.6B: Zener Diodes ZENER (SOD-123) 5.6 V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
KDZTR5.6B
Mfg:
ROHM Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Zener Voltage : 5.856 V Voltage Tolerance : 6 %
Voltage Temperature Coefficient : 1.4 mV/deg C Zener Current : 40 mA
Power Dissipation : 1 W Maximum Reverse Leakage Current : 20 uA
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOD-123 Packaging : Reel
Description
Maximum Zener Impedance :
Power Dissipation : 1 W
Package / Case : SOD-123
Voltage Tolerance : 6 %
Maximum Reverse Leakage Current : 20 uA
Zener Current : 40 mA
Zener Voltage : 5.856 V
Voltage Temperature Coefficient : 1.4 mV/deg C
Parameters:
Technical/Catalog InformationKDZTR5.6B
VendorRohm Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Current - Reverse Leakage @ Vr20A @ 1.5V
Package / CaseSOD-123
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C