KDZTR7.5B
Zener Diodes 7.5 to 8.4V; 40mA 1000mW
product image
KDZTR7.5B Picture
SeekIC No. : 00276779 Detail
KDZTR7.5B: Zener Diodes 7.5 to 8.4V; 40mA 1000mW
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
KDZTR7.5B
Quick Details
Zener Voltage : 7.889 V Voltage Tolerance : 6 %
Voltage Temperature Coefficient : 4.2 mV/deg C Power Dissipation : 1 W
Maximum Zener Impedance :
Power Dissipation : 1 W
Package / Case : SOD-123
Voltage Tolerance : 6 %
Maximum Reverse Leakage Current : 20 uA
Voltage Temperature Coefficient : 4.2 mV/deg C
Zener Voltage : 7.889 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationKDZTR7.5B
VendorRohm Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Zener (Nom) (Vz)7.5V
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Current - Reverse Leakage @ Vr20A @ 4V
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C