KDZTR8.2B
Zener Diodes 8.2 to 9.3V; 40mA 1000mW
product image
KDZTR8.2B Picture
SeekIC No. : 00269921 Detail
KDZTR8.2B: Zener Diodes 8.2 to 9.3V; 40mA 1000mW
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
KDZTR8.2B
Mfg:
ROHM Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Zener Voltage : 8.655 V Voltage Tolerance : 6 %
Voltage Temperature Coefficient : 5 mV/deg C Power Dissipation : 1 W
Maximum Zener Impedance :
Power Dissipation : 1 W
Package / Case : SOD-123
Voltage Tolerance : 6 %
Maximum Reverse Leakage Current : 20 uA
Zener Voltage : 8.655 V
Voltage Temperature Coefficient : 5 mV/deg C
Parameters:
Technical/Catalog InformationKDZTR8.2B
VendorRohm Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Current - Reverse Leakage @ Vr20A @ 5V
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C