KG10.6101.109
AC Power Entry Modules PEM KG D/Snap 2.5MM
product image
KG10.6101.109 Picture
SeekIC No. : 001692503 Detail
KG10.6101.109: AC Power Entry Modules PEM KG D/Snap 2.5MM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
KG10.6101.109
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Filtered : No Product : Inlets
Current Rating : 10 A Voltage Rating : 250 V
Contact Plating : Tin Housing Material : Thermoplastic
Mounting Style : Snap In Termination Style : Quick Connect
Operating Temperature Range : - 25 C to + 70 C
Description
Filter Type :
Connector Type :
Product : Inlets
Current Rating : 10 A
Mounting Style : Snap In
Filtered : No
Voltage Rating : 250 V
Contact Plating : Tin
Housing Material : Thermoplastic
Termination Style : Quick Connect
Parameters:
Technical/Catalog InformationKG10.6101.109
Current 10A
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - .187" (4.7mm)
Voltage250V