KG10.6101.105
AC Power Entry Modules SNAP-IN 2-POLE PROT
product image
KG10.6101.105 Picture
SeekIC No. : 001694092 Detail
KG10.6101.105: AC Power Entry Modules SNAP-IN 2-POLE PROT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
KG10.6101.105
Mfg:
Schurter
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Filtered : No Product : Inlets
Current Rating : 10 A Voltage Rating : 250 V
Contact Plating : Tin Housing Material : Thermoplastic
Mounting Style : Snap In Termination Style : Quick Connect
Operating Temperature Range : - 25 C to + 85 C Connector Type : IEC-320 C-14
Description
Filter Type :
Product : Inlets
Current Rating : 10 A
Mounting Style : Snap In
Filtered : No
Voltage Rating : 250 V
Contact Plating : Tin
Housing Material : Thermoplastic
Termination Style : Quick Connect
Operating Temperature Range : - 25 C to + 85 C
Connector Type : IEC-320 C-14
Parameters:
Technical/Catalog InformationKG10.6101.105
VendorSchurter Inc
CategoryConnectors
FeaturesFuse Holder, Switches, On/Off, Non-Illuminated, Voltage Selector
Current 10A
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - .187" (4.7mm)
Voltage250V