L79L15ABD13TR
Linear Regulators - Standard 15V 0.1A Negative
product image
L79L15ABD13TR Picture
SeekIC No. : 00505128 Detail
L79L15ABD13TR: Linear Regulators - Standard 15V 0.1A Negative
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
L79L15ABD13TR
Output Type : Fixed Polarity : Negative
Output Voltage : - 15 V Output Current : 40 mA
Load Regulation : 150 mV Input Voltage MAX : - 23 V
Line Regulation : 300 mV Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SO-8
Polarity : Negative
Output Voltage : - 15 V
Load Regulation : 150 mV
Line Regulation : 300 mV
Package / Case : SO-8
Input Voltage MAX : - 23 V
Output Current : 40 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationL79L15ABD13TR
VendorSTMicroelectronics
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyNegative Fixed
Current - Output100mA
Voltage - Output-15V
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Voltage - Input-17.5 ~ -30 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)100mA