L79L15ACD13TR
Linear Regulators - Standard 15V 0.1A Negative
product image
L79L15ACD13TR Picture
SeekIC No. : 00502535 Detail
L79L15ACD13TR: Linear Regulators - Standard 15V 0.1A Negative
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
L79L15ACD13TR
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Output Type : Fixed Polarity : Negative
Output Voltage : - 15 V Output Current : 0.1 A
Load Regulation : 150 mV Input Voltage MAX : - 35 V
Line Regulation : 300 mV Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SO N
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Output Current : 0.1 A
Polarity : Negative
Output Voltage : - 15 V
Load Regulation : 150 mV
Input Voltage MAX : - 35 V
Line Regulation : 300 mV
Package / Case : SO N
Parameters:
Technical/Catalog InformationL79L15ACD13TR
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingDigi-Reel?
Regulator TopologyNegative Fixed
Current - Output100mA
Voltage - Output-15V
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Voltage - Input-17.5 ~ -30 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)100mA