L79L15ACZ-TR
Linear Regulators - Standard Neg Vltg regulators
product image
L79L15ACZ-TR Picture
SeekIC No. : 00506280 Detail
L79L15ACZ-TR: Linear Regulators - Standard Neg Vltg regulators
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
L79L15ACZ-TR
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Output Type : Fixed Polarity : Negative
Output Voltage : - 15 V Output Current : 0.1 A
Load Regulation : 150 mV Input Voltage MAX : - 35 V
Line Regulation : 300 mV Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-92
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : Through Hole
Output Current : 0.1 A
Polarity : Negative
Output Voltage : - 15 V
Load Regulation : 150 mV
Input Voltage MAX : - 35 V
Line Regulation : 300 mV
Package / Case : TO-92
Parameters:
Technical/Catalog InformationL79L15ACZ-TR
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseTO-92-3 (Formed Leads)
PackagingDigi-Reel?
Regulator TopologyNegative Fixed
Current - Output100mA
Voltage - Output-15V
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Voltage - Input-17.5 ~ -30 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)100mA