LB15SGW01-5F24-JB
Pushbutton Switches ON(ON) SQ GRAY 24V GRN LED CLR/WHT CAP
product image
LB15SGW01-5F24-JB Picture
SeekIC No. : 002621004 Detail
LB15SGW01-5F24-JB: Pushbutton Switches ON(ON) SQ GRAY 24V GRN LED CLR/WHT CAP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LB15SGW01-5F24-JB
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : SPDT Switch Function : ON - (ON)
Current Rating : 3 A Voltage Rating AC : 250 V
Mounting Style : Snap In Illumination : Illuminated
Illumination Color : Green Termination Style : Solder Lug
Contact Plating : Gold Actuator : Square
Flammability Rating : UL 94 V-0
Description
Voltage Rating DC :
Power Rating :
Packaging :
Illumination : Illuminated
Voltage Rating AC : 250 V
Illumination Color : Green
Actuator : Square
Current Rating : 3 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationLB15SGW01-5F24-JB
CircuitSPDT
Contact Rating @ Voltage3A @ 125VAC
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Switch FunctionOn-Mom
Termination StyleSolder, Quick Connect - .110" (2.8mm)