LB15SKG01-5C12-JB-RO
Pushbutton Switches SPDT ON-(ON) RED
product image
LB15SKG01-5C12-JB-RO Picture
SeekIC No. : 002609413 Detail
LB15SKG01-5C12-JB-RO: Pushbutton Switches SPDT ON-(ON) RED
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LB15SKG01-5C12-JB-RO
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : SPDT Switch Function : ON - (ON)
Voltage Rating AC : 28 V Voltage Rating DC : 28 V
Power Rating : 0.4 Volt-Amp Mounting Style : Snap In
Illumination : Illuminated Illumination Color : Red
Termination Style : Solder Lug Contact Plating : Gold
Actuator : Square Flammability Rating : UL 94 V-0
Description
Current Rating :
Packaging :
Voltage Rating DC : 28 V
Flammability Rating : UL 94 V-0
Contact Form : SPDT
Power Rating : 0.4 Volt-Amp
Illumination : Illuminated
Illumination Color : Red
Actuator : Square
Voltage Rating AC : 28 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLB15SKG01-5C12-JB-RO
CircuitSPDT
Contact Rating @ Voltage0.4VA @ 28VAC/DC
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Switch FunctionOn-Mom
Termination StyleSolder, Quick Connect - .110" (2.8mm)