LB15SKG01-5C24-JC-RO
Pushbutton Switches ON(ON) SQ BLACK 24V RED LED CLR/RED CAP
product image
LB15SKG01-5C24-JC-RO Picture
SeekIC No. : 002609157 Detail
LB15SKG01-5C24-JC-RO: Pushbutton Switches ON(ON) SQ BLACK 24V RED LED CLR/RED CAP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LB15SKG01-5C24-JC-RO
Mfg:
NKK Switches
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : SPDT Switch Function : ON - (ON)
Voltage Rating AC : 28 V Voltage Rating DC : 28 V
Power Rating : 0.4 Volt-Amp Mounting Style : Snap In
Illumination : Illuminated Illumination Color : Red
Termination Style : Solder Lug Contact Plating : Gold
Actuator : Square Flammability Rating : UL 94 V-0
Description
Current Rating :
IP Rating :
Cap Color :
Packaging :
Voltage Rating DC : 28 V
Flammability Rating : UL 94 V-0
Contact Form : SPDT
Power Rating : 0.4 Volt-Amp
Contact Plating : Gold
Termination Style : Solder Lug
Switch Function : ON - (ON)
Mounting Style : Snap In
Illumination : Illuminated
Illumination Color : Red
Actuator : Square
Voltage Rating AC : 28 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLB15SKG01-5C24-JC-RO
VendorNKK Switches of America Inc
CategorySwitches
Actuator TypeSquare Button
CircuitSPDT
Contact Rating @ Voltage0.4VA @ 28VAC/DC
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Switch FunctionOn-Mom
Termination StyleSolder, Quick Connect - .110" (2.8mm)