LB15SKW01-5F12-JB
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
product image
LB15SKW01-5F12-JB Picture
SeekIC No. : 004166250 Detail
LB15SKW01-5F12-JB: SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LB15SKW01-5F12-JB
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Series: LB Manufacturer: NKK Switches
Number of Receivers : 11 Type: Standard, Illuminated
Circuit: SPDT Switch Function: On-Mom
Current Rating: 3A (AC/DC) Voltage Rating - AC: 125V
Voltage Rating - DC: 30V Actuator Type: Square, Button
Color - Actuator/Cap: Clear (White Filter/Diffuser) Illumination Type, Color: LED, Green
Illumination Voltage (Nominal): 12 VDC Mounting Type: Panel Mount, Snap-In
Termination Style: Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm) Ingress Protection: -
Features: - Panel Cutout Dimensions: Square - 16.20mm²
Description
Ingress Protection: -
Features: -
Packaging: Bulk
Actuator Type: Square, Button
Switch Function: On-Mom
Voltage Rating - AC: 125V
Circuit: SPDT
Type: Standard, Illuminated
Voltage Rating - DC: 30V
Mounting Type: Panel Mount, Snap-In
Current Rating: 3A (AC/DC)
Illumination Type, Color: LED, Green
Manufacturer: NKK Switches
Termination Style: Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions: Square - 16.20mm²
Color - Actuator/Cap: Clear (White Filter/Diffuser)
Series: LB
Illumination Voltage (Nominal): 12 VDC
Parameters:
Technical/Catalog InformationLB15SKW01-5F12-JB
CircuitSPDT
Contact Rating @ Voltage3A @ 125VAC
Switch FunctionOn-Mom
Termination StyleSolder, Quick Connect - .110" (2.8mm)