LB15WKG01-5D24-JD-RO
Pushbutton Switches ON(ON)BLK PNL SL 24V AMBR LED CLR/AMB CAP
product image
LB15WKG01-5D24-JD-RO Picture
SeekIC No. : 002610186 Detail
LB15WKG01-5D24-JD-RO: Pushbutton Switches ON(ON)BLK PNL SL 24V AMBR LED CLR/AMB CAP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LB15WKG01-5D24-JD-RO
Mfg:
NKK Switches
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : SPDT Switch Function : ON - (ON)
Voltage Rating AC : 28 V Voltage Rating DC : 28 V
Power Rating : 0.4 Volt-Amp Mounting Style : Panel
Illumination : Illuminated Illumination Color : Amber
IP Rating : IP65 Termination Style : Solder Lug
Contact Plating : Gold Actuator : Round
Flammability Rating : UL 94 V-0
Description
Current Rating :
Cap Color :
Packaging :
Voltage Rating DC : 28 V
Contact Form : SPDT
Power Rating : 0.4 Volt-Amp
Contact Plating : Gold
Termination Style : Solder Lug
Actuator : Round
Switch Function : ON - (ON)
Mounting Style : Panel
IP Rating : IP65
Illumination : Illuminated
Voltage Rating AC : 28 V
Illumination Color : Amber
Parameters:
Technical/Catalog InformationLB15WKG01-5D24-JD-RO
Contact Rating @ Voltage0.4VA @ 28VAC/DC
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount
Switch FunctionOn-Mom
Termination StyleSolder, Quick Connect - .110" (2.8mm)