LB15WKW01-12-JF
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
product image
LB15WKW01-12-JF Picture
SeekIC No. : 004165785 Detail
LB15WKW01-12-JF: SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LB15WKW01-12-JF
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: LB Manufacturer: NKK Switches
Number of Receivers : 11 Type: Standard, Illuminated
Circuit: SPDT Switch Function: On-Mom
Current Rating: 3A (AC/DC) Voltage Rating - AC: 125V
Voltage Rating - DC: 30V Actuator Type: Round, Button
Color - Actuator/Cap: Clear (Green Filter/Diffuser) Illumination Type, Color: Incandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal): 12 VAC Mounting Type: Panel Mount, Front
Termination Style: Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm) Ingress Protection: IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features: - Panel Cutout Dimensions: Circular - 22.00mm Dia
Description
Features: -
Packaging: Bulk
Switch Function: On-Mom
Voltage Rating - AC: 125V
Actuator Type: Round, Button
Circuit: SPDT
Type: Standard, Illuminated
Mounting Type: Panel Mount, Front
Ingress Protection: IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Voltage Rating - DC: 30V
Current Rating: 3A (AC/DC)
Manufacturer: NKK Switches
Termination Style: Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Color - Actuator/Cap: Clear (Green Filter/Diffuser)
Series: LB
Panel Cutout Dimensions: Circular - 22.00mm Dia
Illumination Type, Color: Incandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal): 12 VAC
Parameters:
Technical/Catalog InformationLB15WKW01-12-JF
CircuitSPDT
Contact Rating @ Voltage3A @ 125VAC
Mounting TypePanel Mount
Switch FunctionOn-Mom
Termination StyleSolder, Quick Connect - .110" (2.8mm)