LB16SKW01-12-JC-RO
Pushbutton Switches SPDT ON-ON RED 12V
product image
LB16SKW01-12-JC-RO Picture
SeekIC No. : 002620010 Detail
LB16SKW01-12-JC-RO: Pushbutton Switches SPDT ON-ON RED 12V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LB16SKW01-12-JC-RO
Mfg:
NKK Switches
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : SPDT Switch Function : ON - ON
Current Rating : 3 A Voltage Rating AC : 250 V
Mounting Style : Snap In Illumination : Illuminated
Illumination Color : Clear Termination Style : Solder Lug
Contact Plating : Silver Actuator : Square
Flammability Rating : UL 94 V-0
Description
Voltage Rating DC :
Power Rating :
Packaging :
Contact Plating : Silver
Illumination : Illuminated
Voltage Rating AC : 250 V
Actuator : Square
Current Rating : 3 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationLB16SKW01-12-JC-RO
CircuitSPDT
Contact Rating @ Voltage3A @ 125VAC
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Switch FunctionOn-On
Termination StyleSolder, Quick Connect - .110" (2.8mm)