LB16SKW01-5C24-JB
Pushbutton Switches ON-ON SQUARE 24V RED LED CLEAR/WHITE CAP
product image
LB16SKW01-5C24-JB Picture
SeekIC No. : 002615510 Detail
LB16SKW01-5C24-JB: Pushbutton Switches ON-ON SQUARE 24V RED LED CLEAR/WHITE CAP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LB16SKW01-5C24-JB
Mfg:
NKK Switches
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : SPDT Switch Function : ON - ON
Current Rating : 3 A Voltage Rating AC : 250 V
Mounting Style : Snap In Illumination : Illuminated
Illumination Color : Red Termination Style : Solder Lug
Contact Plating : Silver Actuator : Square
Flammability Rating : UL 94 V-0
Description
Voltage Rating DC :
Power Rating :
IP Rating :
Cap Color :
Packaging :
Contact Plating : Silver
Contact Form : SPDT
Termination Style : Solder Lug
Mounting Style : Snap In
Illumination : Illuminated
Voltage Rating AC : 250 V
Illumination Color : Red
Actuator : Square
Current Rating : 3 A