LB16WKW01-5F24-JF-RO
Pushbutton Switches ON-ON BLK PNL SL 24V GRN LED CLR/GRN CAP
product image
LB16WKW01-5F24-JF-RO Picture
SeekIC No. : 002625248 Detail
LB16WKW01-5F24-JF-RO: Pushbutton Switches ON-ON BLK PNL SL 24V GRN LED CLR/GRN CAP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LB16WKW01-5F24-JF-RO
Mfg:
NKK Switches
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Contact Form : SPDT Switch Function : ON - ON
Current Rating : 3 A Voltage Rating AC : 250 V
Mounting Style : Panel Illumination : Illuminated
Illumination Color : Green IP Rating : IP65
Termination Style : Solder Lug Contact Plating : Silver
Actuator : Round Flammability Rating : UL 94 V-0
Description
Voltage Rating DC :
Power Rating :
Cap Color :
Packaging :
Contact Plating : Silver
Flammability Rating : UL 94 V-0
Illumination : Illuminated
Voltage Rating AC : 250 V
Illumination Color : Green
Current Rating : 3 A
Switch Function : ON - ON
Parameters:
Technical/Catalog InformationLB16WKW01-5F24-JF-RO
CircuitSPDT
Contact Rating @ Voltage3A @ 125VAC
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount
Switch FunctionOn-On
Termination StyleSolder, Quick Connect - .110" (2.8mm)