LB2016T101M
Common Mode Inductors (Chokes) INDCTR STD WND 0806 100uH 20%
product image
LB2016T101M Picture
SeekIC No. : 001171119 Detail
LB2016T101M: Common Mode Inductors (Chokes) INDCTR STD WND 0806 100uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LB2016T101M
Quick Details
Inductance : 100 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 40 mAmps Maximum DC Resistance : 4.5 Ohms
Self Resonant Frequency : 8 MHz Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Termination Style : SMD/SMT Package / Case : 0806 (2016 metric)
Tolerance : 20 %
Series : LB
Package / Case : 0806 (2016 metric)
Maximum DC Resistance : 4.5 Ohms
Inductance : 100 uH
Self Resonant Frequency : 8 MHz
Maximum DC Current : 40 mAmps
Parameters:
Technical/Catalog InformationLB2016T101M
VendorTaiyo Yuden
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance100H
Tolerance±20%
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Current 40mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq-
Self Resonant Freq8MHz
DC Resistance (DCR)5.850 Ohm Max