LB26SKW01-12-BJ
Pushbutton Switches DPDT 12V ON-ON WH/CL
product image
LB26SKW01-12-BJ Picture
SeekIC No. : 002615751 Detail
LB26SKW01-12-BJ: Pushbutton Switches DPDT 12V ON-ON WH/CL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LB26SKW01-12-BJ
Mfg:
NKK Switches
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : DPDT Switch Function : ON - ON
Current Rating : 3 A Voltage Rating AC : 250 V
Mounting Style : Snap In Illumination : Illuminated
Illumination Color : Clear Termination Style : Solder Lug
Contact Plating : Silver Actuator : Square
Flammability Rating : UL 94 V-0
Description
Voltage Rating DC :
Power Rating :
IP Rating :
Cap Color :
Packaging :
Contact Plating : Silver
Termination Style : Solder Lug
Contact Form : DPDT
Mounting Style : Snap In
Illumination : Illuminated
Voltage Rating AC : 250 V
Actuator : Square
Current Rating : 3 A
Switch Function : ON - ON
Illumination Color : Clear
Parameters:
Technical/Catalog InformationLB26SKW01-12-BJ
CircuitDPDT
Contact Rating @ Voltage3A @ 125VAC
Illumination Type, ColorIncandescent, White
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Switch FunctionOn-On
Termination StyleSolder, Quick Connect - .110" (2.8mm)