LB26SKW01-5C24-JC
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
product image
LB26SKW01-5C24-JC Picture
SeekIC No. : 004166130 Detail
LB26SKW01-5C24-JC: SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LB26SKW01-5C24-JC
Quick Details
Series: LB Manufacturer: NKK Switches
Number of Receivers : 11 Type: Standard, Illuminated
Circuit: DPDT Switch Function: On-On
Current Rating: 3A (AC/DC) Voltage Rating - AC: 125V
Voltage Rating - DC: 30V Actuator Type: Square, Button
Color - Actuator/Cap: Clear (Red Filter/Diffuser) Illumination Type, Color: LED, Red
Illumination Voltage (Nominal): 24 VDC Mounting Type: Panel Mount, Snap-In
Termination Style: Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm) Ingress Protection: -
Features: - Panel Cutout Dimensions: Square - 16.20mm²
Switch Function: On-On
Ingress Protection: -
Features: -
Packaging: Bulk
Actuator Type: Square, Button
Voltage Rating - AC: 125V
Type: Standard, Illuminated
Voltage Rating - DC: 30V
Mounting Type: Panel Mount, Snap-In
Illumination Type, Color: LED, Red
Current Rating: 3A (AC/DC)
Manufacturer: NKK Switches
Termination Style: Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions: Square - 16.20mm²
Color - Actuator/Cap: Clear (Red Filter/Diffuser)
Series: LB
Illumination Voltage (Nominal): 24 VDC
Parameters:
Technical/Catalog InformationLB26SKW01-5C24-JC
CircuitDPDT
Contact Rating @ Voltage3A @ 125VAC
Switch FunctionOn-On
Termination StyleSolder, Quick Connect - .110" (2.8mm)