LB26WKW01-12-GJ
Pushbutton Switches ON-ON BLK PANEL SEAL 12V LAMP BLU/CLR CAP
product image
LB26WKW01-12-GJ Picture
SeekIC No. : 002616893 Detail
LB26WKW01-12-GJ: Pushbutton Switches ON-ON BLK PANEL SEAL 12V LAMP BLU/CLR CAP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LB26WKW01-12-GJ
Mfg:
NKK Switches
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : DPDT Switch Function : ON - ON
Current Rating : 3 A Voltage Rating AC : 250 V
Mounting Style : Panel Illumination : Illuminated
Illumination Color : Clear IP Rating : IP65
Termination Style : Solder Lug Contact Plating : Silver
Actuator : Round Flammability Rating : UL 94 V-0
Description
Voltage Rating DC :
Power Rating :
Cap Color :
Packaging :
Contact Plating : Silver
Flammability Rating : UL 94 V-0
Termination Style : Solder Lug
Actuator : Round
Mounting Style : Panel
IP Rating : IP65
Contact Form : DPDT
Illumination : Illuminated
Voltage Rating AC : 250 V
Current Rating : 3 A
Switch Function : ON - ON
Illumination Color : Clear
Parameters:
Technical/Catalog InformationLB26WKW01-12-GJ
VendorNKK Switches of America Inc
CategorySwitches
Actuator TypeRound Button
CircuitDPDT
Contact Rating @ Voltage3A @ 125VAC
Illumination Type, ColorIncandescent, Blue
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount
Switch FunctionOn-On
Termination StyleSolder, Quick Connect - .110" (2.8mm)