LD2985AM35R
Low Dropout (LDO) Regulators 3.5V 150mA Positive
product image
LD2985AM35R Picture
SeekIC No. : 00529502 Detail
LD2985AM35R: Low Dropout (LDO) Regulators 3.5V 150mA Positive
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LD2985AM35R
Quick Details
Input Voltage MAX : 16 V Output Voltage : 3.5 V
Dropout Voltage (Max) : 0.003 V at 0 mA Output Current : 0.15 A
Number of Outputs : 1 Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 125 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-23
Output Type : Fixed
Package / Case : SOT-23
Input Voltage MAX : 16 V
Output Current : 0.15 A
Output Voltage : 3.5 V
Dropout Voltage (Max) : 0.003 V at 0 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLD2985AM35R
VendorSTMicroelectronics
Package / CaseSOT-23-5
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output150mA
Voltage - Output3.5V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input4.5 ~ 16 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)400mA